Kiek turėtume miegoti

2017-03-13 Miego ABC

Napoleonas Bonapartas miegodavo po 5-6 valandas. Jausdavosi darbingas vidurnaktį ir galėdavo užmigti bet kur bei bet kada dienos metu. Išradėjas Tomas Edisonas taip pat apsiribojo keliomis valandomis miego. Jis pradėdavo dirbti sutemus, pietaudavo vidurnaktį, o darbus baigdavo jau įdienojus.

Nors šios asmenybės paliko neišdildomą pėdsaką istorijoje, vis dėlto dėl tokių miego įpročių jiems galima įtarti hipomaniją arba bent jau priskirti retai sutinkamų žmonių grupei – trumpai miegantiesiems (angl.short sleepers). Egzistuoja įsitikinimas, kad kiekvienas iš mūsų turėtume miegoti po 8 valandas. Ar tai tiesa? Kokios grėsmės laukia, jei miegosime trumpiau arba ilgiau?

Nacionalinis miego fondas (angl. National Sleep Foundation), remdamasis naujausiais moksliniais tyrimais bei ekspertų nuomonėmis, 2015 m. pateikė jau pakoreguotas miego trukmės rekomendacijas. Kadangi tiek miego poreikis, tiek miego struktūra skiriasi priklausomai nuo amžiaus, miego trukmės rekomendacijos taip pat suskirstytos pagal amžiaus grupes:

Naujagimiai (0-3 mėn.) – miego trukmė svyruoja nuo 14 iki 17 valandų (ankstesnėse rekomendacijose buvo 12-18 val.)

 • Kūdikiai (4-11 mėn.) – 12-15 val. (anksčiau 14-15 val.)
 • Vaikai (1-2 metai) – 11-14 val. (anksčiau 12-14 val.)
 • Ikimokyklinio amžiaus vaikai (3-5 metai) – 10-13 val. (anksčiau 12-13 val.)
 • Mokyklinio amžiaus vaikai (6-13 metų) – 9-11 val. (anksčiau 10-11. val.)
 • Paaugliai (14-17 metų) – 8-10 val. (anksčiau 8,5-10,5 val.)
 • Jauni suaugusieji (18-24 metai) – 7-9 val. (nauja amžiaus kategorija)
 • Suaugusieji (26-64 metai) – 7-9 val. (nepasikeitė)
 • Senyvo amžiaus suaugusieji (> 65 metai) – 7-8 val. (nauja amžiaus kategorija).

Šios normos yra rekomendacinės ir nedideli nukrypimai, išliekant gerai savijautai, yra leidžiami. Vis dėlto jei kas naktį suaugęs žmogus miega 4 arba daugiau 10 valandų, tai jau yra miego sutrikimas ir reikia ieškoti jo priežasčių.

Tų pačių 2015 m. vasarą Amerikos miego medicinos akademija (angl.American Academy of Sleep Medicine) kartu su Miego tyrimų draugija (angl. Sleep Research Society) išleido bendrą sutarimą. Jame teigiama, jog sveikas 18-60 metų amžiaus asmuo turėtų miegoti ne mažiau 7 valandų per naktį. Reguliari trumpesnė nei 7 val. miego trukmė reikšmingai didina nutukimo, cukrinio diabeto, hipertenzijos ir kitų širdies ligų, insulto, depresijos bei mirštamumo dėl bet kokios priežasties riziką.

Be to, mažiau nei 7 val. miegantys žmonės pasižymi silpnesniu imunitetu, jaučia didesnio intensyvumo skausmą, dažniau klysta darbinėje veikloje bei patiria daugiau transporto avarijų. Dokumente taip pat teigiama, jog miegoti ilgiau nei 9 val. gali būti naudinga paaugliams, po užsitęsusio miego trūkumo bandantiems atsigauti arba sunkiomis ligomis sergantiems žmonėms.

Vis dėlto “surinkti” reikiamą miego valandų skaičių gali nepakakti, jog gerai išsimiegotumėte. Galbūt jūs vienas iš tokių žmonių, kuris po 7 valandų miego atsibundate nepailsėjęs. Tuomet teks ieškoti kitų blogo miego priežasčių, bet apie jas kitą kartą.

Evelina Pajėdienė

Naudota literatūra:

 1. Hirshkowitz M. et al. National Sleep Foundation’s sleep time duration recommendations: methodology and results summary. Sleep Health, Januray 2015.
 2. Recommended Amount of Sleep for a Healthy Adult: A Joint Consensus Statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Consensus Conference Panel. Sleep, 2015 Jun 1; 38(6): 843–844.
 3. Horne J. Sleepfaring. A journey through the science of sleep. Oxford University Press, 2006


Paklauskite