Pagaliau Matthew Walker knyga “Kodėl mes miegame“ lietuviškai!

2020-11-03 Miego ABC

Prieš gerus metus, „nebeapsikentusi“ draugų ir kolegų išsakomų liaupsių, pati perskaičiau Matthew Walker knygą „Why we sleep“ anglų kalba. Iškart supratau, kad šis tarptautinis bestseleris žūtbūt turi būti išleistas lietuviškai. Ir, dėka Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos, tai įvyko!

Kadangi pati besąlygiškai tikiu miego svarba ir bandau edukuoti visuomenę bei populiarinti miego mokslą, skaitydama „Kodėl mes miegame“ sutinku sau bendramintį. Neuromokslininkas ir miego ekspertas Matthew Walker rašo: „Dievinu miegą kaip reiškinį ir jo daroma poveikį. Man patinka aiškintis tai, ko apie jį dar nežinome. Labai mėgstu šviesti visuomenę ir atskleisti jai stebėtiną miego teikiamą naudą. Aistringai ieškau būdų, kaip padėti žmonijai vėl atrasti miegą, kurio jai taip trūksta.“

Iš tiesų M. Walker miego naudą aprašo entuziastingai, bet nesiekdamas įbauginti ar iškelti sąlygos: jei nemiegosite, susirgsite ir numirsite. Visiems suprantama kalba jis pristato savo bei kitų mokslininkų atliktus tyrimus, įrodančius miego poveikį mūsų medžiagų apykaitai, imunitetui, ne tik darbinei ir emocinei, bet ir sportinei atminčiai. Remdamasis savo klinikine ir moksline patirtimi, M. Walker konsultuoja sporto profesionalus bei lėktuvų pilotus, kaip, palaikant tinkamą miego ir būdravimo ritmą, išvengti sporto traumų, tinkamai atsistatyti po treniruočių ir varžybų, bei kaip išlikti energingiems skrydžio ar kitokio pobūdžio pamaininio darbo metu.

Neuromokslininkas siūlo miego nenustumti į kasdienių prioritetų sąrašo pabaigą aukojant jį dėl karjeros ar kitų veiklų, o kaip tik naudoti kaip įrankį didinti darbingumui ir efektyvumui.

Net gebėjime sąmoningai sapnuoti autorius įžvelgia itin intriguojantį potencialą: „Gali būti, kad sąmoningą sapnavimą patiriantys asmenys yra naujosios Homo sapiens versijos atstovai. Gal ateityje natūrali atranka bus palankesnė asmenims, turintiems šį neįprastą gebėjimą sąmoningai sapnuoti, gal sąmoningas sapnavimas padės jiems efektyviau naudotis jo teikiama galia ir lengviau spręsti tikrovėje kilsiančias problemas arba įveikti iššūkius, su kuriais susidurs jie patys arba visa žmonija?“.

Aptaręs dažniausius miego sutrikimus ir jų gydymo būdus, ypatingai akcentuodamas nefarmakologines priemones (pavyzdžiui skyriuje „Kaip pabloginti ir pagerinti savo miegą: piliulės ar gydymas?“), M. Walker nubrėžia miego gerinimo gaires verslams, sveikatos priežiūros sistemos darbuotojams ir tiesiog visuomenei: „Tikiuosi, kad ką tik mano pateiktos idėjos padės jums žvelgti į ateitį optimistiškai, o ne su bulvariniu negatyvumu, kurį mums taip dažnai perša žiniasklaida, kalbėdama apie bet kokius su sveikata susijusius dalykus. Be to, labai norėčiau, kad ši knyga paskatintų jus ieškoti sprendimų, kaip pagerinti savo miegą, ir idėjų, kurias kai kas iš jūsų galbūt panaudos visuomeninėje veikloje arba versle.“

M. Walker „Kodėl mes miegame“ privalo atsidurti jūsų kalėdinių pirkinių, planuojamų perskaityti knygų, sveikos gyvensenos užduočių ar bet kuriame kitame svarbiame sąraše. Linkėdami sveikatos, įdomaus skaitinio ir kokybiškos edukacijos, dovanokite ar paskolinkite ją savo artimiesiems ir draugams. Nes kol kas tokių talentingai parašytų ir į lietuvių kalbą išverstų mokslo populiarinimo leidinių turime ne tiek ir daug.

Evelina Pajėdienė

 


Paklauskite