Pirmaisiais gyvenimo metais miego savybės kinta itin sparčiai. Naujagimiai dažniausiai išmiega beveik visą parą, kas 1-3 val. atsikeldami tik pavalgyti. Kuomet vienerių sulaukęs vaikas išmiega 10-12 val. per naktį bei nusnaudžia 1-2 kartus dienos metu. Augdamas kūdikio organizmas mokosi pasisavinti kalorijas ir jų atsargų pradeda pakakti iš dienos maitinimų, todėl sulaukęs 6 mėnesių mažylis jau gali išmiegoti visą naktį nepertraukiamai arba su 1-2 maitinimais.
Naujagimiai gimsta su labai mažu kiekiu iš mamos gauto melatonino. Šio cirkadinį ritmą reguliuojančio hormono savarankiška gamyba prasideda tik nuo 6 savaitės ir stabilizuojasi tik apie 6 mėnesį, kuomet ir susiformuoja pastovus miego-būdravimo ritmas. Naujagimystėje miego struktūra taip pat neturi aiškių stadijų ir skirstoma į “aktyvų”, “neapibrėžtą” ir “neaktyvų”. Iki 6 mėnesio susiformuoja jau labiau suaugusiųjų miegą primenančios lėtojo ir greitų akių judesių miego stadijos.
Vaikų gydytojams bei mokslininkams sunku apibrėžti, kas yra normali kūdikių ir vaikų miego trukmė. Ją veikia vaiko temperamento savybės, geografinė padėtis, rasė bei kultūriniai skirtumai. Nustatyta, jog labiau azijietiškos kilmės vaikai (iš Kinijos, Indijos, Indonezijos) gulasi vėliau ir miega trumpiau nei baltaodžių kilmės jų bendraamžiai (iš JAV, Australijos, Didžiosios Britanijos). Be to, miego trūkumas ir kitos su miegu susijusios problemos dažniau kyla vaikams, kurių mamos turi nerimo ir depresijos sutrikimų. Užsisuka ydingas ratas – vaikas irzlus, dažnai prabunda, dėl ko blogėja mamos miego kokybė ir emocinė savijauta.
Vis dėlto labiausiai tiek suaugusiųjų, tiek jų mažylių miegui kenkia išpopuliarėjęs elektroninių prietaisų naudojimas. Pirma, jų skleidžiama šviesa iškraipo melatonino gamybą ir miego-būdravimo ciklą. Antra, agresyvaus turinio kupini filmai ir žaidimai sukelia elgesio problemas. Trečia, miegui skirtą laiką pakeičia televizoriaus žiūrėjimas ar naršymas mobiliajame telefone. Ne viename tyrime pastebėta, jog ypač vakarinis sėdėjimas prie kompiuterio ar televizoriaus reikšmingai padidina miego problemų, tokių kaip sunkesnis užmigimas, dažnesni prabudimai, giliojo miego stoka, dažnį.
Be minėtų su miegu susijusių problemų, vaikus taip pat gali varginti parasomnijos. Parasomnija – tai nemalonus arba netinkamas elgesys arba potyris, pasireiškiantis daugiausia arba išskirtinai miego metu. Šiai grupei priklauso naktiniai košmarai, varginantys daugiau mokyklinio amžiaus vaikus ir neretai provokuojami baisaus turinio filmų, žaidimų, knygų bei netinkamos miego higienos. Kitos parasomijos, pasireiškiančios lėtojo miego metu, yra vaikščiojimas per miegus, prabudimai su sumišimu, naktinis siaubas. Minėti sutrikimai dažniausiai pasireiškia 4-12 metų vaikams dėl nekokybiško, per trumpo miego bei emocinės įtampos.
Kadangi miego problemos daro įtaką vėlesniam vaiko fizinių, psichinių, pažinimo ir socialinių funkcijų vystymuisi, todėl verta nuo pirmųjų mažylio dienų skirti dėmesio tinkamiems miego įpročiams.
Jau su naujagimiu galima pradėti laikytis tos pačios rutinos prieš miegą: maudymas, švelnus masažas (daugiau glostymas nei raumenukų aktyvinimas), maitinimas ir paguldymas į lovelę mažyliui dar esant budriam. Paskutinis patarimas ypač svarbus, nes taip vaikas mokysis nusiraminti ir užmigti pats ir rečiau atsibus naktį. Reiktų vengti ilgo supimo, nešiojimo, čiulptuko naudojimo, žindymo iki pat užsnūdimo.
Dėl vaiko miegojimo vietos nuomonių yra įvairių. Tačiau didesnės apimties studijų duomenimis, mažiau miego problemų turėjo kūdikiai ir vaikai, miegantys atskirose lovelėse. Teigiama, jog taip yra ne tik saugiau, bet ir išvengiama prabudimus skatinančio fizinio kontakto, garsinių ir net uoslinių stimulų bei geresnis yra pačių tėvų miegas.
Nuo 6 mėnesių amžiaus ritualai prieš miegą yra būtini, tik jau gali keisti jų pobūdis – prausimasis, pasakos sekimas, knygelės skaitymas. Vaikui augant, svarbu taikyti tas pačias miego higienos taisykles kaip ir suaugusiems. Prieš miegą vengti stimuliuojančių gėrimų ir maisto, aktyvinančių veiklų, per daug vėlyvų dienos pogulių. Nepamirškite, kad vaikai kartoja savo tėvų elgesį, todėl patys turėtumėte laikytis šių taisyklių.
Žinoma, kiekvienas vaikas individualus, o jo miego problemos gali būti skirtingos ir ne taip lengvai išsprendžiamos. Tad visiems tėveliams linkiu valios ir sėkmės auginant ir augant kartu.
Evelina Pajėdienė
Naudota literatūra:
- Bathory E., Tomopoulos S. Sleep Regulation, Physiology and Development, Sleep Duration and Patterns, and Sleep Hygiene in Infants, Toddlers, and Preschool-Age Children. Curr Probl Pediatr Adolesc Health Care 2017; 47:29-42.
- Field T. Infant sleep problems and interventions: A review. Infant Behavior and Development 47 (2017) 40-53.
Paklauskite