Nemiga arba kodėl Džono Lenono akys paraudusios

2017-05-26 Miego sutrikimų gydymas

"Aš toks pavargęs, nesudėjau bluosto..." - dainavo nuo nemigos paraudusiomis akimis Džonas Lenonas (visi grupės The Beatles gerbėjai, atleiskite už improvizuotą dainos "I'm so tired" vertimą). Nežinia, ar dainininką iš tikro kankino nemiga ar nepatogios miegojimo sąlygos (grupės vadybininko teigimu, jis mėgdavo nusnausti sename karste), bet daina patiks negalintiems sudėti bluosto.

Nemiga skirstoma į ūminę ir lėtinę. Abiems būdingas sunkumas užmigti nakties pradžioje, nesugebėjimas pratęsti miego prabudus ar ankstesnis nei planuotas pabudimas ryte. Pagrindinis skirtumas tarp šių tipų – kiek laiko trunka simptomai – ar mažiau, ar daugiau 3 mėnesių.

Apytiksliai trečdalis iš mūsų bent kartą gyvenime esame patyrę ūminę nemigą. Tikriausiai tai buvo artėjantis egzaminas, skaudi netektis ar išsiskyrimas, o gal kaip tik daug džiugių įspūdžių sukėlęs įvykis. Vis dėlto nesudėti bluosto nėra maloni patirtis, ypač jei reikia būti žvaliam, efektyviam ir darbingam kitą dieną.

Taigi nemigai diagnozuoti svarbūs ne tik nakties, bet ir dienos simptomai:

  • nuovargio ar išsekimo jausmas
  • dėmesio, koncentracijos ar atminties sutrikimas
  • dirglumas, nuotaikos sutrikimai
  • dienos mieguistumas
  • elgesio problemos, būdingos ypač vaikams (pvz., hiperaktyvumas, agresyvumas)
  • motyvacijos ar energijos stoka
  • polinkis dažniau klysti darbinėje veikloje ar patirti autoįvykį.

Nemiga gali išsivystyti kaip atskira liga, tačiau labai dažnai jos priežastimi gali būti psichikos sutrikimai (pvz., depresija, priklausomybė nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų), įvairūs vaistai (ne tik veikiantys psichiką, bet ir kai kurie antibiotikai ar hormoninė kontracepcija), bei nervų sistemos, širdies, endokrininiai sutrikimai. Neretai nemiga gali maskuoti kitus miego sutrikimus, tokius kaip obstrukcinė miego apnėja ar narkolepsija.

Taigi nemiga pakankamai sudėtinga liga. Ja sergančiam pacientui atvykus pas miego specialistą reiktų nusiteikti detaliam pašnekesiui dėliojant nemigos priežasčių ir pasekmių mozaiką. Užsienio miego laboratorijose nemiga besiskundžiančių pacientų dažnai prašoma atlikti kelis namų darbus – pildyti specialius klausimynus, miego dienoraštį bei nešioti aktigrafą. Miego dienoraštis suteikia daug informacijos apie paciento miego higienos laikymąsi, miego trukmę, prabudimus bei padeda pačiam pacientui iš šono pažvelgti į savo miegą. Aktigrafas – mažas laikrodžio pavidalo aparatas, registruojantis, kada ir kiek laiko tiriamasis būdrauja ir miega. Neretai praverčia ir visos nakties miego tyrimas arba polisomnografija, kuris objektyviai parodo, kaip atrodo paciento miegas ir padeda atmesti kitus miego sutrikimus.

Diagnozavus nemigą, paciento ir gydytojo laukia kitas iššūkis – jos gydymas. Čia galima rinktis du kelius – vaistus arba nemedikamentinį gydymą. Vaistus reiktų vartoti kuo trumpesnį laikotarpį ir rinktis tokius, kurie mažiausiai sukelia pripratimą. Deja, magiškos nemigą panaikinančios ir nepageidaujamo poveikio neturinčios piliulės kol kas nėra sukurta.

Vienas pagrindinių nemedikamentinio gydymo būdų yra į nemigą orientuota kognityvinė elgesio terapija (KET). Tai psichoterapijos rūšis, kuomet pacientas supažindinamas su pagrindinėmis miego ypatybėmis, sveiko miego taisyklėmis bei problemomis ir mokomas, kaip jas spręsti keičiant savo elgseną. Nors veiksmingiausia laikoma gyvo kontakto su psichoterapeutu KET taikymo forma, tačiau jau yra sukurta ir paprastesnių, lengviau, pigiau ir greičiau pasiekiamų jos formų. Galima praeiti KET gydymo kursą internetu (angl. internet-based cognitive behavioral therapy) arba perskaičius terapinio pobūdžio knygas. Pasaulyje vis labiau populiarėja išmaniesiems telefonams pritaikytos KET programėlės, kur gali pildyti miego dienoraštį, stebėti savo miego pokyčius ar gauti virtualią specialisto konsultaciją.

Mokslinių tyrimų duomenimis, vaistų ir KET efektyvumas yra panašus, nors KET pasižymi ilgiau trunkančiu teigiamu gydymo poveikiu. Be to, KET yra sėkmingai taikoma ir nemiga sergantiems vaikams bei paaugliams. Vis dėlto nemigos atveju svarbus ir individualizuotas požiūris – kiekvienam pacientui savas gydymo būdas.

Nepamirškime ir kitų alternatyvų, kurios mažina neramias mintis dėl negalėjimo užmigti ir padeda atsipalaiduoti. Galima rinktis meditaciją, jogą, akupunktūrą ar pasiklausyti ramios muzikos. Gal ir The Beatles?

 

Evelina Pajėdienė

Naudota literatūra:

  1. Bassetti C. et al. Sleep Medicine Textbook. European Sleep Research Society, 2014.
  2. Perlis M. L. et al. Cognitive Behavioral Treatment of Insomnia. New York, USA, 2005.


Paklauskite