Labai tikėtina, kad ir jūs priklausote “Kiekybinio aš” (angl. Quantified Self, arba lifelogging) judėjimui. Šis judėjimas stengiasi įtraukti informacines technologijas į žmogaus kasdienį gyvenimą tam, kad jos padėtų stebėti mūsų elgseną, fizinę ir emocinę savijautą. 2012 m. apskaičiuota, jog septyni iš dešimt amerikiečių išmaniųjų priemonių pagalba stebi savo sveikatą (pvz., skaičiuoja suvalgomų produktų maistinę vertę ar sportuojant išeikvotas kalorijas). Ir tai 2012 m., o žinant technologijų vystymosi spartą, pateikti duomenys jau seniai neatitinka dabartinės situacijos. Šiuo metu pasaulyje virš 100 milijonų žmonių seka įvairius savo savijautos rodiklius, vis dėlto sunku išskaičiuoti, kiek jų susiję su miegu.
Su miegu susijusių programėlių ir įrenginių sukurta labai daug. Vieni jau pasitraukė iš rinkos, kiti dar sėkmingai laikosi. Pasistengsiu iš jų gausybės pateikti kelis populiariausius ar kuo nors išskirtinius pavyzdžius, objektyviai apžvelgti jų savybes bei kelias jų efektyvumą vertinusias studijas.
- Programėlė Sleep Cycle: 2014 m. ji tapo viena geriausiai parduodamų Apple programėlių ir populiariausia Google Play su sveikata susijusi programėlė. Telefoną padėjus ant miegamojo paviršiaus, reaguodama į žmogaus judesius, ji nusprendžia, kaip giliai miegama ir stengiasi pažadinti paviršinio miego metu. Manoma, kad tuomet lengviau prabundame ir jaučiamės žvalesni. Išmaniojo žadintuvo principu veikia ir daugiau šiuo metu populiarių programėlių, pvz., Pillow, Sleep Time+, Good Morning.
- Programėlė SleepBot: 2011 m. Nacionalinio sveikatos instituto organizuoto sveikatai skirtų informacinių technologijų konkurso laimėtoja. Ji ne tik turi išmanųjį žadintuvą kaip Sleep Cycle, bet ir registruoja miego metu skleidžiamus garsus (knarkimą ar kalbėjimą), matuoja išmiegotų valandų skaičių.
- Programėlė Sleep As Android: 2013 m. TIME žurnale įtraukta į geriausių programėlių 50-uką. Be SleepBot būdingų funkcijų, ši programėlė dar neleidžia knarkti sukeldama telefono vibraciją arba liežuvio caksėjimą primenantį garsą. Be to, ji skleidžia raminančius garsus prieš užmiegant bei prašo atlikti aritmetinę užduotį ryte, kad visiškai prabustumėte.
- Programėlė Sunriser: ji kasdien nustato žandituvo signalą tiksliai pagal saulės tekėjimo laiką.
- Programėlė Entrain: padeda sušvelninti laiko juostų pakeitimo sindromo (angl. jet lag) simptomus. Programėlės vartotojas suveda numatomos kelionės tikslą, išvykimo ir atvykimo laiką. Pagal tai sudaromas planas, kiek ir kokio intensyvumo šviesos (bei tamsos) rekomenduojama gauti prieš ir po kelionės.
- Programėlė Go! to Sleep: sukurta Klyvlendo miego sutrikimų centro. Jos vartotojas užpildo klausimyną apie miego ir gyvensenos įpročius, o programėlė kasdien pataria, kaip pagerinti bendrą įvertį.
- Programėlė Twilight: reguliuoja išmaniojo telefono ar planšetės ekrano skleidžiamą šviesą priklausomai nuo paros laiko. Artėjant vakarui, ji sušvelnina mėlynos ir sustiprina raudonos šviesos filtrus, dėl ko mažiau išreguliuojamas vidinis cirkadinis ritmas.
- Programėlė Sleep: siūlo daugybę padedančių atsipalaiduoti baltojo triukšmo garsų, melodijų, lopšinių bei besikeičiančių paveikslėlių. Vartotojas gali susidaryti jam labiausiai patinkančių garsų rinkinį. Panašiomis savybėmis pasižymi ir programėlės Noisli, Pzizz, White Noise ir kt.
- Programėlė Lucid Dreamer: padeda treniruotis sąmoningai sapnuoti (angl. lucid dreaming). Skleisdama garsus ir rodydama vaizdinius, programėlė padeda kurti sapno siužetą, bei padeda nepamiršti ir užregistruoti susapnuotus sapnus.
Jei nepakanka išmaniųjų programėlių, galite rinktis iš gausybės užsegamų ar užkabinamų prietaisų, tokių kaip FitBit ar Jawbone UP apyrankės bei Apple, Android ar Microsoft operacinėms sistemoms pritaikyti išmanieji laikrodžiai. Jie šiek tiek skiriasi vieni nuo kitų, bet pagrindinė mintis išlieka ta pati – pagal judesius nustatomas būdravimo ir miego ritmas, nueitų žingsnių skaičius, pulsas ir daug kitų jus dominančių parametrų.
Nenorintiems segtis laikrodžių ar apyrankių, nakties metu po lovos čiužiniu galima pasitiesti išmanųjį kilimėlį, pvz., Tanita Sleep Scan, Sleep Number x12, Luna. Kilimėlis gali registruoti miegančiojo galūnių ir kvėpavimo judesius, širdies ritmą, knarkimo metu suvibruoti arba priversti pasisukti ant šono, pažadinti negilaus miego metu.
Taigi išmaniųjų priemonių miegui stebėti pasirinkimas didžiulis, bet ar verta už jas mokėti (juk nemaža dalis jų yra mokamos) ir jomis naudotis? Trūksta programėlių efektyvumo palyginimo su įprasta miego diagnostine įranga (pvz., polisomnografija). Manoma, jog programėlių gamintojai gali tikslingai vengti atlikti tokius tyrimus, nenorėdami gauti neigiamų rezultatų, galinčių pakenkti jų ir taip sėkmingam verslui. O miego specialistai negali objektyviai vertinti šių programėlių pateikiamų išvadų. Vis dėlto pavyko rasti kelias studijas, kur vienu metu buvo miegama su programėle ir polisomnografija. Deja, programėlės pateikti duomenys apie laiką iki užmigimo, miego stadijų kiekį bei miego efektyvumą reikšmingai skyrėsi nuo polisomnografijos. Programėlė programėlei nelygu, tačiau tai verčia suabejoti jų tikslumu.
Kitas miego specialistų diskusijų klausimas: o kurioje miego stadijoje geriausia atsibusti, kad jaustumėmės fiziškai, protiškai ir emociškai pailsėję? Gal tai visai ne paviršinio miego, o greitų akių judesių miego stadija?
Taigi su miegu susijusios išmaniosios technologijos yra inovatyvi priemonė, galinti pagelbėti miego medicinoje, tačiau jos turi būti kuriamos kokybiškai, bendradarbiaujant šios srities specialistams.
Evelina Pajėdienė
Naudota literatūra:
- Ko P.T. et al. Consumer Sleep Technologies: A Review of the Landscape. Journal of Clinical Sleep Medicine; 2015; 11(12).
- Bulck J.V. Sleep apps and the quantified self: blessing or curse? Journal of Sleep Research; 2015; 24(2).
- Bhat S. et al. Is There a Clinical Role For Smartphone Sleep Apps? Comparison of Sleep Cycle Detection by a Smartphone Application to Polysomnography. Journal of Clinical Sleep Medicine; 2015; 11(7).
Paklauskite