Pasaulinę miego dieną nepamirškime, jog imunitetą stiprina ir kokybiškas miegas

2020-03-13 Miego ABC

Šiandien minima Pasaulinė miego diena su šūkiu “Geresnis miegas, geresnis gyvenimas, geresnė planeta”. Nors šiuo metu “planeta” patiria išbandymą ir miega neramiai, tačiau gal kai kuriems žmonėms priverstinai pasikeitusios gyvenimo sąlygos padės sulėtinti tempą bei skirti daugiau dėmesio sau, šeimai ir miegui.

Nors kokybiškas miegas nėra vaistas nuo virusinių ar kitos kilmės infekcijų, tačiau jis reikšmingai susijęs su imunine sistema. Pateikiu kelis tai patvirtinančius mokslinius argumentus.

  • Prestižiniame JAMA Internal Medicine žurnale publikuota studija, kurioje dalyvavo 153 sveiki savanoriai. Jie gavo rinoviruso (dažno peršalimo sukėlėjo) vakciną. Tie, kurie miegojo trumpiau nei 7 valandas, turėjo 3 kartus didesnę riziką susirgti peršalimo liga nei miegantys 8 ir daugiau valandų. Buvo svarbi ne tik miego trukmė, bet ir kokybė: mažesnis nei 92 proc. miego efektyvumas didino susirgimo tikimybę 5,5 karto.
  • Imuniniai procesai tiesiogiai veikiami cirkadinio ritmo. Dalis specifinių imuninių ląstelių ir priešuždegiminių citokinų gaminami dienos metu, o kiti – tik nakties metu. Staigus bei ilgai užsitęsęs miego trūkumas išbalansuoja cirkadinį imuninės sistemos ritmą, dėl ko labiau rizikuojame susirgti infekcinėmis ligomls.
  • Sergant gripu ar kita viršutinių kvėpavimo takų infekcija, miege sumažėja paradoksinio miego bei padaugėja lėtojo miego kiekis, kurio metu padidėja kūno temperatūra. Kaip žinoma, karščiavimas yra viena pagrindinių organizmo kovos su infekcija priemonių. Be to, peršalus apimantis mieguistumas atlieka izoliacinę funkciją – priverčia ligonį ilsėtis lovoje ir neapkrėsti aplinkinių.

Neretai savo imunitetą “skriaudžia” pamaininį bei daug streso keliantį darbą dirbantieji. Tik prieš kelias savaites paskelbtas straipsnis apie Kinijos medikų, gydžiusių COVID-19 koronavirusu užsikrėtusius pacientus, persidirbimą, perdegimą ir miego kokybę (tiksliau jos nebuvimą). Liūdna, jog tie, kurie visą laiką yra akistatoje su pavojingu sukėlėju, negauna pakankamai poilsio ir tinkamų darbo sąlygų.

Taigi nepamirškime išsimiegoti ir tikėkime, kad planeta greit vėl bus geresnė.

P.S. Nuotraukoje – mieganti Italija.

Parengė Evelina Pajėdienė

Naudota literatūra:  

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/19139325/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/22754039/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/29490885/
  4. https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.03.06.20031278v1

 


Paklauskite